×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy




MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / Ocean Indyjski / Tajlandia / Rejon Hin Daeng (Rafy) /


Rejon Hin Daeng

Rejon Hin Daeng
Lokalizacja: Azja Ocean Indyjski
Kategoria: Rafy




Dodaj lub edytuj swoją galerię
Rejon Hin Daeng

Rejon Hin Daeng
Rejon Hin Daeng
Rejon Hin Daeng
Rejon Hin Daeng


Hin Deang (Czerwona Skała) – jest stożkowatą skałą, wystającą nieco ponad 2 m ponad powierzchnię wody. Nurkowisko jest duże, o stożkowym kształcie porośnięte wspaniałymi miękkimi koralami. W północnej części nurkowiska przepływamy przez długi, spektakularny kanion, w którym często występuje silny prąd. W takim miejscu oczekujemy wręcz ławic tuńczykowatych i barakud, polujących na nieostrożne ryby, które tracą instynkt samozachowawczy, oddzielając się po raz ostatni od swojej ławicy na krawędzi kanionu. Zachodnia strona o stromych zboczach opada w kierunku odległego o nieco ponad 100 m Hin Muang. Jednak w występujących tutaj prądach ten dystans pokonują bez problemów z nawigacja tylko manty i rekiny. Właśnie z tej strony najczęściej widujemy rekiny rafowe i rekina wielorybiego, który odwiedza to miejsce nie rzadziej niż skałę Richelieu.

Hin Muang (Purpurowa Skała) – jest największą podwodną pionową ścianą, na której nurkujemy w Tajlandii. Cygarowy kształt nurkowiska położonego na linii wschód – zachód, umożliwia nam płynięcie wzdłuż prostych ścian od strony północnej i południowej. Piaszczyste dno znajduje sie w różnych miejscach na głębokościach od 45 do 70m. Patrząc na Hin Muang z dystansu widzimy postrzępioną grań, której pięć charakterystycznych wierzchołków jest zanurzonych pomiędzy 8 a 22m. Pomiędzy wierzchołkami znajdują się iście górskie przełęcze, przez które można przepływać na linii północ – południe. Nurkowisko jest całkowicie zanurzone, tak więc warunki panujące na powierzchni mają duże znaczenie dla komfortu nurków podczas płynięcia i przerwy powierzchniowej. Hin Muang zamieszkują te same morskie stworzenia do Hin Daeng od tych bardzo dużych po maleńkie koniki morskie i ślimaki, które znajdujemy zarówno płytko jak i w głębokich partiach schowane miedzy gorgoniami.

Koh Haa (pięć wysepek) zachęcają do nurkowania przede wszystkim ze względu na piękne pieczary i jaskinie. Można tu znaleźć zarówno łatwe trasu dla nurków rekreacyjnych, jak też złożone korytarze jaskiniowe dostepne tylko dla przeszkolonych nurków wyposażonych w specjalistyczny sprzęt penetratora.
Koh Haa Yai, czyli po tajsku duża z pięciu wysp – jest najciekawsza. Duża pieczara, o katedralnym kształcie zaczyna się jeszcze nad powierzchnią wody i schodzi do 15 metrów. Do tej niemal 20 metrowej pieczary światło przesącza się z powierzchni, dając wspaniale szmaragdowe refleksy. "Katedra" ma widoczne z południowej ściany – zachodnią komorę boczną i dwie sale główne połączone owalnym przepływem na ok 8 metrach i bocznym wyjściem przez okno na 12 metrach. Przy dnie prawej, wschodniej "nawy" znajduje się wejście do tunelu łączącego kolejne komory. Prosimy tam nie wpływać nie mając odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia. Około 50 metrowy wąski tunel ma dwa prostopadle bardzo ciasne zakręty, a następnie prowadzi do komory, na środku której usypany jest magiczny stożek z piasku sypiącego się po ziarenku z sufitu. Chwila nieuwagi i dotknięcie podłoża po woduje spadek widoczności do zera w jednej chwili. Z komory „ze stożkiem” można płynąć ciasnymi korytarzami dalej do następnych 3 komór do wnętrza wyspy.

Koh Haa – Neua jest położoną najbardziej na północy wysepką z pięciu. Otoczona gąbkami, gorgoniami i miękkimi koralowcami, jest domem wielu żółwi. Jednak to, co interesuje nas najbardziej, to rozgałęziony w kształt litery „Y” komin pieczary. Wejście znajduje się zaraz za małym kanionem i przepływem na ok 22 metrach po południowej stronie wysepki. Ostrożnie wchodzimy w pionowy tunel i bardzo powoli, upuszczając powietrze z jacketu, poruszamy się do góry. Otaczają nas grupy wielkookich wiewiórczaków (squireel fish). W pęknięciach spotykamy kraby, krewetki a nawet niewielkie langusty. Magiczna podroż zaraz się skończy przed jedną z dróg „Y – kształtnego tunelu” wypływamy 5 lub 8 metrów pod powierzchnią i zwykle wracamy do szerokiej komory dostępnej pomiędzy oknami wyjść z pieczary.


Dwie wysepki Koh Rok Nok i Koh Rok Nai leża blisko siebie. Dno pomiędzy wysepkami leży na ok 15 metrach i tworzy w ten sposób płytkie nurkowisko nawiedzane często przez życiodajne prądy. Doskonałe miejsce na nurkowanie nocne zachęca dużym wyborem ślimaków, częstą obecnością langust, koników morskich i ghost pipe fish'y. Czasami spotykamy małe rekiny rafowe black tip, a także makrele i barakudy
 







Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please