×

Proszę się zalogować.

email:
hasło:

Zalogowanie oznacza akceptację regulaminu w jego obecnym brzmieniu.


Nie pamiętasz hasła?
Nie masz jeszcze konta?

Alchemia nurkowania - portal nurkowy




MIEJSCA NURKOWE


RANKING MIEJSC NURKOWYCH

Azja / / Indonezja / Indonezja () /


Indonezja

Indonezja
Lokalizacja: Azja
Kategoria:




Dodaj lub edytuj swoją galerię
Indonezja



Wakacje w Indonezji

Indonezja jest ogromnym krajem. Wrażenie bierze się nie tylko z powodu dwóch milionów kilometrów kwadratowych powierzchni ale ogległości liniowej i ilości wysp. Tych o wielkości ponad kilku hektarów, bo taka jest definicja wyspy w Indonezji - jest 17 508. To oznacza że na zwiedzenie wszystkich z nich poświęcając jeden dzień na wyspę potrzeba by było niemal 50 lat !!! Wśród 250 mln mieszkańców ponad 200 stanowią muzułmanie, co powoduje że Indonezja jest najwiekszym islamskim krajem świata. Pozostałe grupy religijne to głownie hinduiści skupieni prawie w całości na Bali i chrześcijanie zamieszkujący głównie Flores. Jest także wiele odmian animizmu do którego przyznają się ludy na wschodnich i zachodnich krańcach kraju. Kraj jest raczej bezpieczny, tylko rejon środkowego Celebesu opanowany jest przez radykalnych islamistów odpowiedzialnych prawdopodobnie za zamachy bombowe na Bali w 2002 i 2005. Banda Aceh na pólnocnej Sumatrze wydaje się być spokojna po okresie krwawych dążeń niepodleglosciowych w latach 1970-2003. Podobnie rejon Moluku i Irian Jaya. Nie spotkaliśmy się nigdy w Indonezji z otwartą agresją mieszkańców, ale z niechęcią, nagabywaniem przez żebraków, a także problemami tworzonymi przez skorumpowaną policję i owszem. Indonezja porośnięta setkami wulkanów w tym wielu aktywnych nie jest stabilna sejsmicznie. Jednak rejony w których trzęsienia ziemi są wiecej niż odczuwalne przez ostatnie lata ograniczają się do rejonu Moluków (Ambon) oraz Sumatry gdzie min, narodziło się tsunami w 2004 roku. Językiem urzędowym jest Bahasa Indonesia, a część społeczeństwa w rejonach turystycznych komunikuje bez problemu po Angielsku. Walutą Indonezji jest Rupiah, nie chętnie wymienialna w innych krajach Azji od czasu ogromnej niestabilności gospodarczej 10 lat temu. Dziś jeden usd = ok 10 000 Rupii. Bakomaty i kantory są powszechnie dostępne na Bali i Javie, i w większych miastach poza tym im dalej tym gorzej. Karty kredytowe są akceptowane w duzych sklepach i dużych hotelach. Alkohol jest tani i powszechnie dostępny. Skąpy strój plażowy i okazywanie czułości o podtekscie seksualnym w miejscach publicznych oraz ofensywne zachowanie są społecznie nieakceptowalne.

Bali nie daje się opsać powyższymi słowami, jest bardzo "Europejskie" pod kazdym względem - od łatwości komunikacji, hoteli, po zawartość menu w restauracjach. Wręcz brakuje tu trochę azjatyckiej egzotyki. Jednak jest to miejsce generalnie bezpieczne i przyjazne dla turystów. Angielski jest powszechnie rozumiany, opieka turystyczna i medyczna na bardzo wysokim, światowym poziomie. Uważam, że Bali podobnie jak Phuket bardzo dobrze nadaje się na pierwszy kontakt z Azją, zwłaszcza jeśli chcemy to znajomość nawiązywać po Europejsku.

Cała reszta kraju jest bardziej egzotyczna, dzika, zabałaganiona itp. Jakarta z dziesięcioma milionami mieszkańców ma kilka terminali lotniczych na których panuje niezwykły bałagan. Wjazd do Indonezji dla jakarta-motro-taksowkiPolaków odbywa się na podstawie wizy wklejanej w paszporcie uprawniającego do przebywania na terenie Indonezji. Cena zależy od długości pobytu - maksymalnie 90 dni. W mniejszych miastach lotniska, hotele i serwis medyczny są znacznie gorsze. Planując wyprawy do dzungli czytaj nasz poradnik turysty w tropikach. Sumatra oraz Wschodnia Indonezja są rejonami zagrożonymi malarią. Lot którymikolwiek z indonezyskich linii lotniczych obsługujących 667 krajowych lotnisk jest przygodą samą w sobie. Normalne są wielogodzinne przesuniecia lotów w dowolną stronę, miedzylądowania i zmiany samolotów według nieprzewidywalnego klucza. Dodatkowym utrudnieniem jest mozliwa zmiana trzech stref czasowych w obrebie jednego kraju GMT +7 do +9 i podatki wylotowe nie zawarte w cenie biletów zarówno krajowych jak międzynarodowych. Oddzielne okienko, oddzielna kolejka, sporo zamieszania w ostatniej chwili. Na lądzie szczególnie polecanymi miejscami przez Lonely Planet, National Geographic i nas samych są: Na Sumatrze: wulkany i spływy dzikimi rzekami, Na Javie: świątynie Borobodur i  Prambanan oraz wulkan Gunung Bromo, Na Bali: architektura, kultura i krajobrazy, Na Komodo i Rincii: ogladanie zwykle spotykanego dorastającego powyżej 3m Warana z Komodo, Na Papui: dzikie plemiona w dolinie Baliem Valey

 

 

Organizacja nurkowań w Indonezjiflores tarasy

Trudno jest mi spójnie opisać kraj którego wielkość porównywalna jest z Europą, a nurkowanie organizowane jest na ponad 500 popularnych nurkowiskach wzdłuż 55 tysiecy kilometrów wybrzeża. Napewno można wyróżnić kilka najbardziej popularnych rejonów i w ten sposób rozpocząć klasyfikację.

Bali. Najpopularniejszym miejscem turystyczno-nurkowym jest Bali, które posiada najlepszą infrastrukture turystyczną i bezpośrednie loty z całej Europy. Nurkowiska wokół Bali obsługiwane są prawie wyłacznie w formie nurkowań jednodniowych z motorówek i dzukungów. Nurkowiska są bardzo ciekawe, ale w większości trudne, woda bywa zaskakująco zimna, a prądy czasami bardzo silne. Trzy dni nurkowe na Bali pozwalają zobaczyć najciekawsze miejsca.

Drugim w kolejności bardzo populanym miejscem jest Celebes czyli Sulawesi, a ściślej jego północny kraniec. Tu znajdują się bardzo znane nurkowiska Bunaken, Manado, Bangka i ciesnina Lembeh. Nurkowie w większości mieszkają w hotelach i resortach o bardzo różnym standardzie, a nurkowania odbywają się głównie w formie nurkowań jednodniowych. Safari jest także dostępne. Nurkowiska oferują bardzo ciekawy świat małych stworzeń i niezliczona ilość cudownych koralowych ogrodów. Zwykle odwiedzamy te miejsca w czasie staconarnych dwutygodniowych wakacji.

Podobnie nurkuje się na Indonezyjskiej części wyspy Papua, zwanej także Irian Jaya. Nurkowie najczęściej odwiedzają na Papui rejon Raja Ampat, gdzie mieszkają w niewielkim wyborze hoteli i resortów o różnym standardzie. Nurkowania odbywają się głównie w formie nurkowań jednodniowych. Safari jest także dostępne. Nurkowiska oferują bardzo ciekawy świat małych stworzeń, niezliczona ilość cudownych koralowych ogrodów i duże ryby. Irian Jaya w mojej opinii całkowicie deklasuje północne Sulawesi. Biura podróży organizują marginalna ilość wakacji w tym rejonie, jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu i rezerwacji hoteli na Irian jaya skontaktuj się z nami.

komodo3Pozostałe bardzo popularne rejony to Komodo i wyspy Banda (zwłaszcza rejon Ambon) - te rejony praktycznie w całości obsługiwane są z łodzi safari ze względu na rozproszenie nurkowisk i kiepską infrastrukturę turystyczną. Nurkowiska są wspaniałe, dużo dużych ryb, nietknietych korali i częsty brak innych łodzi nurkowych nawet na horyzoncie przyciąga magnetycznie.

W Indonezji nurkuje się w każdy możliwy do wyobrażenia sposób: z motorówek, łodzi safari o bardzo różnym standardzie zaleznie od rejonu i ceny oczywiście, z dłubanych łodzi - dzukungów, i z brzegu - często kamienistych wulkanicznych plaż, a także z hydroplanów jesli budżet pozwala. Istnieją także rejsy safari na wyspy Anambas zaczynające i kończące się zwykle w Singapurze. Cześć łodzi posiada dobre zabezpieczenie nurków i dobrych przewodników, inne zupełnie nie. Zalecane jest pełne ubezpieczenie medyczne, oraz ubezpieczenie nurkowe. Ubezpieczenie DAN jest w pełni honorowane, a niektóre bazy oferują ubezpieczenie na czas kursów i nurkowań. W cenę nurkowań lokalnych typowo są wliczone powietrze w 12 litrowej butli, balast, pas, obsługa divemastera, lunch i woda. Komory dekompresyjne i zabezpieczneie medycyny nurkowej znajdują się na wyspach Java - w miastach Surabaja i Jakarta; Bali w Denpasar; Celebes- w Manado i Makassar. Nurków z rejonu Indonezji obsługuje także szptal w Singapurze o bezwzględnie najlepszym standardzie. Temperatura wody wynosi generalnie 25-30° , prądy bywają silne,czasami pionowe. Warunki pogodowe w sezonie są zwykle dobre, choć na safari po oddalonych wyspach zdażaja się fale i burze. Na szybko jadącej motorówce wieje, warto mieć cieniutką kurtkę lub bluzę i koniecznie zabezpieczenie od słońca. Na dżukungu nie ma żadnego zabezpieczenia od słońca poza tym które zabierzemi sami, woda zwykle chlapie do środka więc nie należy brać tego co nie może zamoknąć, należy sie upewnić czy jest woda do picia.

 

Międzyoceaniczny Przepływ Indonezyjski

wulkan kelimutuPodwodne klimaty znaczącej części Indonezji tworzone są za sprawą łączenia się wód Pacyfiku przepływających do Oceanu Indyjskiego przez cieśniny między wyspami Indonezji między innymi Makassarską i Lombok. To zjawisko nazywane Przepływem Indonezyjskim jest odpowiedzialne za uwarukowania życia pod i nad wodą. Nad wodą skutkuje on głównie sezonowym kierunkiem wiatrów, tzw. monsunów, które są odpowiedzialne za kształtowanie pór roku w całej Azji południowo wschodniej. Innym zjawiskiem na linii Przepływu Indonezyjskiego jest tzw. Linia Wallace’a, która jest wyraźną granicą fauny orientalnej i australijskiej. Ten podział nie jest zależny tylko od prądów morskich; to raczej zarówno prądy morskie jak i podział gatunków zwierząt są geologicznie uwarunkowane przez rowy tektoniczne, które rozdzieliły kiedyś zwierzęta, a dziś wypełnione tysiącami metrów słupa wody są wielkimi rynnami, którymi poruszają się niewyobrażalnie potężne masy wody.

W Indonezji linia Wallace’a i linia Przepływu Indonezyjskiego przebiega pomiędzy Bali a Lombokiem a następnie przechodzi przez cieśninę Makassar pomiędzy Celebesem z Borneo i zakręca pomiędzy Molukkami a Filipinami na wschód. Pod wodą możemy zaobserwować efekty przelewania się ogromnych mas relatywnie ciepłej mało zasolonej wody okołorównikowego Pacyfiku do Oceanu Indyjskiego, który jest zdecydowanie chłodniejszy i bardziej zasolony. Kliknij, aby zobaczyć animowany rozkład prądów. Dalej wody unoszone są prądem południowo-równikowym w kierunku Afryki. Generalny kierunek przepływu jest z północy na południe i tam właśnie obserwujemy najsilniejsze prądy. (Znany wyjątek miał miejsce w roku 1998 roku i na skutek efektu El Niño, polegającego na zmianie kierunku prądów morskich na całym środkowym i południowym Pacyfiku (odczuwanego przede wszystkim w Ameryce Południowej). El Niño jest odpowiedzialny m.in. za blaknięcie korali.

Dla nas, nurków, ważny jest przede wszystkim układ prądów na specyficznie ukształtowanym dnie morskim. Wyspy Indonezji położone są na wypiętrzonym grzbiecie nad strefą subdukcji, rozciągającym się mniej więcej wzdłuż linii wschód-zachód. Na północny wschód od tego grzbietu znajdują się rowy oceaniczne i głębokie baseny Oceanu Spokojnego, a po stronie południowej głębiny Oceanu Indyjskiego. Zmiany wysokości pływów na oceanach wymuszają przetaczanie się ogromnych mas wody przez ten garb, co wywołuje silne prądy. Siła prądów zależy od ukształtowania terenu i np. w cieśnienie Lombok jest powodowana przez lejowate ukształtowanie dna morskiego, które sprzyja wirom na nurkowiskach w rejonie Bali. W rejonie Komodo jest nieco inna sytuacja – stosunkowo płytkie dno między nieodległymi wyspami musi przepuścić napierającą wodę. To sprzyja pojawianiu się bardzo silnych poziomych prądów, zwłaszcza pomiędzy Komodo a Flores. Najsilniejsze prądy pojawiają się w godzinach największych zmian pływów, w ściśle określonych wyeksponowanych miejscach z tentencją do słabnięcia ku południowej stronie



Najlepsze miejsca:
Raja Ampat - dużo ryb, mało nurków
Komodo - duże ryby, delfiny, dugongi
Bali - nurkowanie z Mola Mola
Cele nurkowań: Wielki ciekawy kraj i tysiące wciąż mało odwiedzanych nurkowisk
Głębokości: rekreacyjne i techniczne
Ilość nurkowisk: 500+
Średni koszt zanurzenia: 30 $
Sezon: najlepsze warunki kwiecień-wrzesień, a na wschód od Celebesu odwrotnie
Dojazd: Lotniska na każdej wyspie, Bezp loty z Europy do Jakarty, Bali, Kuala Lumpur, Singapuru,
Odległości: Ponad 5000 km z Sumatry na Papue
Uwagi: Wiele wymagających nurkowisk



MIEJSCA NURKOWE w tym Państwie

National Komodo Park
National Komodo Park

 Nurkowanie w Parku Narodowym Komodo jes...



Miejsce nurkowe

Logowanie / Rejestracja

Zaloguj się, aby w pełni korzystać ze wszystkich funkcji portalu.

Login Please